

|
 CVIČÍM, CVIČÍŠ, CVIČÍME
1.11.2010, zapsala panička
Že v této sekci nejsou nové články neznamená, jak se mnozí mylně domnívají, že na cvičák nechodíme a dummíky netrénujeme. Opak je pravdou, jen o tom prostě nepíšeme.
 PODZIMNÍ ZKOUŠKY MALEŠOV
28.10.2009, zapsala panička

Zkoušky jsou od slova zkoušet, zkusit. A tak jsem naši dvojku přihlásila. Žufrik je ale jiného názoru. Jeho velká svobodomyslnost je proti jakýmkoli zavedeným pravidlům a zkouškám.
Po slavnostním zahájení jsme byli rozděleni do několika skupin, protože se účastnilo přes 60 pejsků! Žufrik si svou skupinku řádně očichal a hned se začal klanět psím fešandám. Ostatní jen nevěřícně kroutili hlavou nad "tříletým štěnětem". Pak jsme auty přejeli na samotné místo zkoušek. Zkoušky probíhaly v polích s řepkou. První disciplína bylo slídění s dohledávkou pohozené pernaté (kachny?!). Žufrika připravená zvěř velmi zajímala, ale když jsme přišli na řadu, přišla na řadu i naše slibovaná kulturní vložka. Žufrik seděl jak přibitý, prostě jsem s ním nehnula z místa, a tlemil se na mně. Že vypadneme, jsem předpokládala, ale že ani nenastoupíme, to jsem opravdu nečekala. Nakonec jsme nastoupili,ale nedohledal. Kdo by taky v polích hledal kachnu, navíc řádně okořeněnou řepkovým pachem. Žufrik tudíž usoudil, že tu nic není a začal se na mně tlemit a na pana rozhodčího skočil a chtěl mazlit. Trapas. Kulturní vložku jsou raději ukončila a odstoupila. Pak jsme sledovali už jen jako diváci další disciplíny a šli se projít na protilehlé pole. Škoda jen, že jsme si nemohli vyzkoušet více disciplín.
P.S. Jeden zelený mužík nám radil, že bychom měli chodit se Žufrikem víc ven, že je nevylítaný a že nějaký dogtrekking je o ničem. Tak si to zkuste, když si myslíte, že takový pes nemusí nic umět. Ono i při těch našich stokilometrových "procházkách" cvičíme, a pes musí ovládat spousty povelů. Chtěla bych vidět vaše psy po sto kilometrech nebo při bikejoringu na rozcestí nebo před divočákem!
 CVIČÍM, CVIČÍŠ, CVIČÍME
2.3.2009, zapsala panička

Busty už chodí do mírně pokročilých mrňat, kde patří k nejmladším i nejšikovnějším účastníkům. Pokud páníčkovo zdraví dovolí, třeba by se spolu vrhli i na nějakou zkoušku. Já se Žufrikem jsme postoupili do pokročilých dospělých. Žufrik už bezproblémů zvládá překážky ze sportovní kynologie, 2 metry vysoké áčko i metr vysoký plot, lávku, tunel (i odpadní rouru :) ), jen na houpačce musíme zapracovat na jistotě. Stále si opakuju, jaká škoda, že jsme neměli štěstí na cvičák od jeho útlého věku. O tohle všechno jsme byli ochuzeni. Ale pilně doháníme a předháníme vše!
 BUSTY PRVNĚ NA CVIČÁKU
9.11.2008, zapsala panička
Busty měl dnes premiéru, včetně páníčka. Oba byli prvně na cvičáku a šlo jim to na výbornou. Busty byl nejmenší a měl nejméně odcvičených hodin, resp. žádnou, protože dosud cvičil s paničkou. Přesto byl nejšikovnější. Cvičilo se přivolání, sedni a chůze u nohy. Busty se nezalekl ani lávky ani houpačky, obě překážky zvládnul s přehledem. Jako jediný. A na rozdíl od Žufrika... Ten byl po delší odmlce také na novém cvičáku, včera. I on se kupodivu předvedl v tom lepším světle. V podstatě jsme byli pochváleni, ale vzhledem k jeho věku jsem v hodnocení sebekritičtější...
 VÝCVIKOVÝ TÁBOR ROUDNÁ
5.7.2008, zapsala panička

Uplynulý týden jsme strávili na výcvikovém táboře v Roudné u Soběslavi. Očekávala jsem, že si Žufrik zlepší předávku aportů, společně pak odstraníme nesoustředěnost, roztěkanost a trochu i té přehnané opatrnosti. Během sobotního odpoledne se kemp Orion začal postupně zaplňovat psy. Navečer proběhlo vzájemné seznámení a představení výcvikářů. Účastnilo se celkem 42 pejsků, retrívři a dva BSP. Spali jsme sami v chatce na kraji u lesa, v dobré společnosti nápisů Tony Ducháček, Filip Topol, Psí vojáci... :) V jídelně asi zapomněli, že tu nemají dětský tábor, ale dospěláky, takže i přes plnou penzi na železné zásoby došlo velmi brzy. V okolí Roudné jsou nádherné borové lesy, ale houby bohužel nerostly, našli jsme jen pár hořčáků, bylo moc sucho. Na delší výlety nám nevybýval čas, možná by to pak Žufrik celé zvládal lépe. Dlouhé procházky lesem totiž miluje. Na nočních procházkách nás pak doprovázela úžasná hejna světlušek! Panička si s sebou vzala práci a ve volných chvílích a po večerech ještě dodělávala resty. A jak to probíhalo po dnech?
Neděle První výcviková lekce. Žufrik se samozřejmě předvedl... zapřel všechno, co umí, nic ho nezajímá a čekání ho drtí. Žufrik byl nesoustředěný, a tak jsem doufala, že se to tu zlepší a něčemu se naučíme, třeba proč je takový a kde děláme chybu. Odpoledne jsme si zašli na čmuchandu k Lužnici a k Mohylám :) Večer byla přednáška na téma canisterapie. Z té mne utkvělo v hlavě, jak jsou retrívři po hodině canisterapie hotoví... Zajímavé, když si představím takové malamuty, kteří patří překvapivě k průkopníkům canisterapie u nás, kteří mají tak vyrovnaný neurotyp, že s postiženými vydrží i týden...
Pondělí Dnes jsme zkoušeli střelbu, dohledávku a chůzi u nohy. Žufrik to celkem ustál:) a rozhodl se, že ukáže něco málo z toho, co umí. Totéž platí i o vodě. Jinak se ukázal opravdu jako schopný hlídač, svou chatku hlídá a nikoho dovnitř nepustí... nedivím se, bojí se (ale ne každý to pozná). Přesto jako jeden z mála, nechodí po táboře se vztyčenou oháňkou, jako většina ostatních psů. Každou chvíli na Žufrika někdo vrčí, nikdo si s ním nechce hrát :( Večer pojednání na téma chovatelství.
Úterý Opět střelba, reakce horší, aportík i dohledávka na jedničku :) Z vody dummíka nechce paničce předávat :( Večer téma Příprava na výstavu, střihání.
Středa Dopoledne výcvik, odpoledne OVVR nanečisto, prošli jsme s odřenými ušiskama ve třetí ceně, resp. body jsme měli na druhou cenu, leč Žufrik si vybral dvě limitní známky. Už v průběhu zkoušek byl hotovej z vedra a dusna. Panička taky, zvýšená koncentrace přízemního ozonu. Večer byla táborová výstava.
Čtvrtek Volno. Výlety jsme odložili, je 35 stupňů, dusno, odpočíváme. Odpoledne bouřka. Dlouhé chvíle si Žufrik krátil dováděním s fenkami Victorii a Carin, psi bručí, viz foto knockoutování... Možná jsme neměli dát na rady cvičitelek, ale raději jet na pořádný výlet.
Pátek Den D. Začínáme. Je příjemných 17 stupňů. Před střelbou si to Žufrik zamířil zase na kraj lesa, tak jsem ho musela vytáhnout, aby laskavě běhal. Pak jsem zas měla vítr, jestli ho přivolám, protože zaujal ten svůj postoj - tak co bude paničko... mám jít k tobě...nemám jít k tobě...je tu nuda...naštěstí přiběhl! Při dohledávce nádherně spolupracoval a bažantíka přinesl, což jsme si pro jistotu nechali zapsat i jako suchý aport - i když nepředal s předsednutím. Jenže to jsem čekala, že se tu naučíme a vůbec jsme to nenacvičovali. Chůze u nohy s vodítkem O.K., bez vodítka tentokrát minus bodík. Ale kdo nás zná, ví že ještě před měsícem byl takovýto výkon nad Žufrikovy síly, resp. schopnosti a že jsme cvičili každý den. Následoval aport z vody. Jooo, vodu miluje, přinese, ale tu předávku jsme tu za ten týden prostě neměli možnost dopilovat. Víc ho zajímaly stále poklady pobřeží, zvláště když měl po celou dobu pobytu od cvičitelek čvachtando zakázané!! Ale nakonec mi dummíka flusnul na břeh. Škoda, že nedokázal předvést to, co opravdu umí a nebyl si jist okolím. Kdyby Žufrik udělal opravdu ohromný pokrok, jak všichni tvrdili, museli bychom skončit v první ceně. To je jen ukázka toho, jak mylné je někdy hodnotit psa, kterého neznáte. Skončili jsme tak 5. od konce, ve II. ceně s celkovým počtem bodů 197 z 232 možných. Podrobnosti naleznete . Kromě tohoto výcvikového týdne jsem připravovala Žufrika na zkoušky sama. Při i po vyhlášení byla už na Žufrikovi znát únava a stres. Co kdyby se náhodou zase střílelo, nebo se nějakej pejsek chtěl naparovat mu před nosem, když on byl uvázaný v chatce... Jen na vyhlášení a focení jsme jít prostě museli. Večer došlo k incidentu, kdy údajně Žufrik napadl druhého pejska. Jeho panička vzala spravedlnost okamžitě do svých rukou a zuřivě jej tiskla k zemi - ať už je pravda kdekoli, tohle chování budeme dlouho napravovat!! Chvíli před tím, byla ona panička se svým psem u nás v chatce, přestože vchod byl přehrazen židlí a Žufrik uvázaný a bez paničky. Nevěřila bych, že si někdo dovolí přesto vlézt dovnitř chatky!!! Ať je dotyčná ráda, že je to "jen" retrívr a ne bojové plemeno. Na místě bylo vše v pořádku, za dvě hodinky jsem se najednou dozvěděla, že má pejsek prokouslý krk...(a to na tábor přijel už s pohmožděným krkem). Žufrikovi v noci začalo slzet oko, ale nikoho nezajímal stav Žufrika, ani můj či mé matky. Odpoledne jsem se totiž dozvěděla, že mámu odvezli na JIPku...
Sobota Z vážných rodinných důvodů jsme tedy odjeli hned po ránu. Páníček už na nás čekal, ale byl zděšen ze Žufrika - viditelně pohubl a oko hnisalo. Stejně jako po víkendu s retrívry i teď se začal více bát, ba co víc, začal se bát lidí...smutné u retrívra - za to ale zvíře nemůže! Alespoň si nepřivezl průjem jako většina psů (i lidí). Za sebe mohu řici, že reakce lidí, včetně reakce na rodinné poblémy, mě velmi překvapily a hodně zklamaly. Takovéto sprosté chování bych totiž od nikoho nečekala...
 STŘÍPKY Z VÝCVIKU
22.5.2008, zapsala panička
Jako malý se Žufrik bál přejít po lávce, po schodech, ze začátku se bál i asfaltu. Dva měsíce v kotci bez socializace jsou prostě znát. A tak od chvíle, co nám otevřeli další část metra, chodíme pravidelně každý večer nacvičovat do metra. Prostředí je mu silně nepříjemné, ale nějak to překonat musí. Naproti tomu kamionů, ani jejich hlubokého troubení se nebojí. Hold každý se bojí něčeho jiného, že, výstaváci?! Žufrik možná neposlechne napoprvé, rozhodně se ho ale nemusím bát nechat na pokoji, že něco zlikviduje, nebojím se ho vzít do restaurace, neleze mi do postele v průběhu dne ani večer a po příchodu způsobně čeká u dveří. Když potřebuje ven, dá to najevo, a to i v cizím prostředí, a neudělá v hotelovém pokoji potřebu. Dokáže reagovat jen na gestikulaci beze slov. Rozhodně se mi nelíbí, když někde nechám odloženého psa a druhý ho s náležitým poučením odvede k posteli, kde jsem ho ovšem nenechala. Jasné, ale jak pro koho...
 SVOD MLADÝCH PSŮ LOVECKÝCH PLEMEN
30.3.2008, zapsala panička

Jarní svod mladých psů loveckých plemen každoročně otvírá mysliveckou sezónu. Pro zlaťáky sice svod není povinný, ale proč "mysliveckého křtu" nezúčastnit?! Hned při vstupu mne zpražil jeden zelený panáček, jestli to myslím vážně... přiznám se, v první chvíli jsem se zarazila a přemýšlela, jestli je zlaťák opravdu lovečák a jestli jsem tu správně ... ale pána nejspíš k smrti vyděsil krvelačný Žufrik hrnoucí se očichat prdelku jeho jezevčici. Pak se ještě jeden zelený panáček ptal, jestli je to retrívr nebo čuvač..no comment. Zdrcená jsem se šla zapsat zatímco Žufrik štěkal přivázaný u stromu. Naštěstí pan předseda mysliveckého spolku měl pochopení s mladým puberťákem a se Žufrikem si "pokecal". Ostatně všichni byli mladí a nevybouření. Retrívrů se zde sešlo pět, z toho čtyři labradoři a zlaťáky zastupoval opět jen Žufrik. Nejvíce bylo asi gordonsetrů a anglických ohařů. Jak jsme dopadli můžete shlédnout . Posuzující pochválil naše výstavní výsledky (to jsem trochu zírala...) a krásnej tmavej čumáček!
 VÝCVIK DUMMYSPORT
17.2.2008, zapsala panička
Dnes jsme se zúčastnili tréninku pod hlavičkou DUMMYSPORTU u Staré Boleslavi. Pilovali jsme problémovou chůzi u nohy a také aport. S tím se ovšem Žufrik moc nepředvedl, protože místo dummíků se používaly tenisáky, takže to bral spíše jako hru. Což můžete zhodnotit , neboť se podobal více letajícímu Čestmírovi, než aportujícímu retrívrovi. Ale i tak jsme se mnohému přiučili :) a rádi se k Pavle Koukolové opět vrátíme.
 LOVY BEZE ZBRANÍ aneb LOVECKÝ VÝCVIK a POSLUŠNOST
1.2.2008, zapsala panička

Žufrik je hyperaktivní pes s velmi živým temperamentem, ale na druhou stranu se dosti věcí bojí. S velkým nadšením se pouští za aportem do jakéhokoli porostu či vody. Každému mohu jen doporučit, a to i z vlastní zkušenosti, aby cvičáků vyzkoušel hned několik. Základem všeho je poznat a pochopit svého pejska. Každý pes je jedinečná osobnost stejně jako každý člověk, a každému sedne něco jiného, prostě "slyší" na něco jiného. Bohužel ne na každém cvičáku si toto uvědomují, takříkajíc jedou podle svého a zbytečně pak srážejí sebevědomí psovodovi. Tímto přístupem jsme také ztratili hodně času. Ale my to doženeme!

 |

 |

 |
 |
Zkoušky vloh |
Zkoušky vloh odhalují vrozené vlohy psa, dále jsou potřebné z chovatelského hlediska, neboť
pes ukáže vrozené vlastnosti, které ještě nejsou ovlivněné vyšším stupněm výcviku. Jsou
důležité pro kontrolu výchovy a včasného započetí výcviku. ZV nekvalifikují retrievera jako
lovecky upotřebitelného.

 |
 |
Podzimní zkoušky |
Podzimní zkoušky kvalifikují retrievery k vyhledání, dohledání a přinesení usmrcené,
postřelené nebo jiným způsobem zraněné drobné zvěře a psi budou mít složenou zkoušku
lovecké upotřebitelnosti z výkonu na drobnou zvěř.

 |
 |
Lesní zkoušky |
Lesní zkoušky kvalifikují retrievery k vyhledání, dohledání a přinesení usmrcené, postřelené
nebo jiným způsobem zraněné drobné, tak i dosledu spárkaté zvěře a psi budou mít složenou
zkoušku lovecké upotřebitelnosti z výkonu na drobnou i spárkatou zvěř.
 |
 |
Speciální zkouška z vodní práce |
Na tomto druhu zkoušek prokazují retrieveři vyšší stupeň výcviku a upotřebitelnosti pro práci
při lovech vodní zvěře. Vodní práce je doménou pro všechna plemena retrieverů a je vhodné,
aby tyto zkoušky absolvovali. Na SZVPR posuzují rozhodčí s kvalifikací pro VZ. Tyto
zkoušky kvalifikují retrievera pro loveckou upotřebitelnost na drobnou zvěř.
 |
 |
Zkouška přinášení |
Je to zkouška chovu, vlastností a výkonu. V ČR je pořádaná jako mezinárodní se
zadáváním titulu CACIT a Res.CACIT a je dvoudenní. Na této zkoušce retrieveři složí
zkoušku z výkonu pro vyhledání, dohledání a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným
způsobem zraněné drobné zvěře.

 |
 |
Všestranná zkouška přinášení |
Pes musí prokázat vyšší stupeň použitelnosti v lovecké praxi a
také vyšší úroveň cvičitelů. Složením této zkoušky složil pes zároveň zkoušku z výkonu pro
vyhledání, dohledání usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné jak drobné tak i pro
dosled spárkaté zvěře. Podmínkou účasti na těchto zkouškách je úspěšné absolvování PZ, LZ,
SZVPR nebo ZPR. VZPR jsou zkoušky dvoudenní. Psi, kteří úspěšně absolvují VZPR, mají
právo na záznam v plemenné knize a v průkazu původu jako „U“.
| | |
|
 
|
|
| | |